Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Antykatolicka wystawa w Madrycie

Treść

Zdjęcie: hyperallergic_com/ -

„Jedyny KoÅ›cióÅ‚, który oÅ›wieca, to KoÅ›cióÅ‚, który pÅ‚onie. WnieÅ› swój wkÅ‚ad!”. Taki wÅ‚aÅ›nie napis bezpoÅ›rednio przywoÅ‚ujÄ…cy komunistyczny ruch anarchistyczny przeÅ‚omu wieków XIX i XX widnieje na pudeÅ‚ku zapaÅ‚ek, które znalazÅ‚o siÄ™ wÅ›ród eksponatów antykoÅ›cielnej i proaborcyjnej wystawy prezentowanej w madryckim muzeum narodowym.

Rosyjski, a później hiszpaÅ„ski anarchizm panoszÄ…cy siÄ™ w czasach hiszpaÅ„skiej wojny domowej posÅ‚użyÅ‚ za inspiracjÄ™ grupie argentyÅ„skich feministek Mujeres Públicas, które przy wsparciu Unii Europejskiej zorganizowaÅ‚y wystawÄ™ w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie. SkandalizujÄ…ca ekspozycja, która potrwa do 9 lutego 2015 r., zgodnie ze swoim tematem ma ukazywać Un saber realmente útil, czyli „wiedzÄ™ prawdziwie użytecznÄ…”. Jak przekonuje Manuel Borja-Villel, dyrektor paÅ„stwowej placówki, jej celem jest „wspieranie myÅ›li krytycznej”.

A myÅ›l tÄ™, oprócz sloganu autorstwa Piotra Kropotkina (1842-1921) jawnie nawoÅ‚ujÄ…cego do niszczenia koÅ›cioÅ‚ów, wspierać ma na przykÅ‚ad napis „Idioci” umieszczony nad MaryjÄ… w gronie kilkorga Å›wiÄ™tych albo proaborcyjna parodia Modlitwy PaÅ„skiej: „Ojcze nasz, daj nam prawo do decydowania o ciele naszym i Å‚askÄ™, byÅ›my ani dziewicami, ani matkami nie byÅ‚y […]”. Borja-Villel powtarza, że wystawa jest „ważnym katalizatorem myÅ›li i debaty publicznej”. PoglÄ…d ten powiela José Ignacio Wert sprawujÄ…cy w Hiszpanii urzÄ…d ministra edukacji, kultury i sportu. Również MiÄ™dzynarodowy Komitet Muzeów i Kolekcji Sztuki WspóÅ‚czesnej oraz MiÄ™dzynarodowa Konfederacja Sztuki WspóÅ‚czesnej i HiszpaÅ„skie Konsorcjum Galerii Sztuk PiÄ™knych wskazujÄ… na „wartoÅ›ciowość prezentacji”. WyÅ›wiechtanym już uzasadnieniem dla publicznego finansowania tego rodzaju instalacji, które ze sztukÄ… nie majÄ… przecież nic wspólnego, ma być rzekoma wolność artystycznej wypowiedzi i walka z cenzurÄ…. Przypomnijmy, że identyczne hasÅ‚a, które dziÅ› klasyfikowane sÄ… jako artystyczna ekspresja, gÅ‚osiÅ‚ podczas wojny domowej w Hiszpanii Buenaventura Durruti, kontynuator idei Kropotkina, jeden z najbardziej krwawych propagatorów palenia koÅ›cioÅ‚ów i mordowania katolików.

Przeciwko anarchistycznej propagandzie wystÄ™puje coraz wiÄ™cej Å›rodowisk w caÅ‚ej Hiszpanii. Krajowe Stowarzyszenie Prawników ChrzeÅ›cijaÅ„skich postawiÅ‚o dyrektorowi muzeum zarzut obrazy uczuć religijnych i nawoÅ‚ywania do nienawiÅ›ci i przemocy. Prawnicy domagajÄ… siÄ™ zwolnienia go z peÅ‚nienia jakichkolwiek funkcji paÅ„stwowych. Na promocjÄ™ antysztuki nie zgadzajÄ… siÄ™ również niektórzy pracownicy samego muzeum, w wiÄ™kszoÅ›ci agnostycy (jak precyzujÄ…). Wystosowali oni list do dyrekcji – anonimowy ze wzglÄ™du na strach przed utratÄ… zatrudnienia – w którym sprzeciwiajÄ… siÄ™ indoktrynacji oraz ideologizacji przestrzeni publicznej. „Jako pracownicy Muzeum Królowej Zofii nie chcemy mieć nic wspólnego z tego rodzaju wystawami, które poza znikomÄ… wartoÅ›ciÄ… artystycznÄ…, czy raczej wÅ‚aÅ›nie z tego wzglÄ™du, kryjÄ… w sobie przekaz nienawiÅ›ci” – piszÄ…. Sygnatariusze listu krytykujÄ… dziaÅ‚ania dyrekcji, która w ostatnich latach propaguje i narzuca to, co w Å›wiecie zachodnim obowiÄ…zuje jako „jedynie sÅ‚uszne myÅ›lenie”. „A co by siÄ™ staÅ‚o, gdyby jakieÅ› dzieÅ‚o wystawione w Muzeum Reina Sofía zachÄ™caÅ‚o do palenia homoseksualistów, synagog, meczetów, ludzi innych ras czy ugrupowaÅ„ feministycznych? My zaprotestowalibyÅ›my przeciwko temu w ten sposób” – stwierdzajÄ….

Do pracowników przeciwnych wystawie doÅ‚Ä…czyli również inni obywatele Hiszpanii. Stowarzyszenie HazteOir (daj siÄ™ usÅ‚yszeć) zamieÅ›ciÅ‚o w internecie komunikat zbulwersowanych pracowników muzeum i zachÄ™ca do podpisywania protestu przeciwko madryckiej wystawie. Jak dotÄ…d pod petycjÄ… skierowanÄ… do dyrekcji muzeum oraz Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu (http://www.hazteoir.org/alerta/63099-gobierno-utiliza-tu-dinero-insultar-cristianos) podpisaÅ‚o siÄ™ już ponad 42 tys. osób.

W ubiegÅ‚ym tygodniu przed budynkiem madryckiego muzeum manifestowali czÅ‚onkowie i sympatycy stowarzyszenia MásLibres broniÄ…cego wolnoÅ›ci religijnej i praw chrzeÅ›cijan. Miguel Vidal, rzecznik tego stowarzyszenia, oceniÅ‚, że to przerażajÄ…ce, iż tak prestiżowa instytucja kulturalna musi propagować antyreligijnÄ… przemoc, żeby zyskać popularność. PodkreÅ›liÅ‚, że sprawa jest tym bardziej poważna, że przecież niespeÅ‚na 100 lat temu Hiszpania staÅ‚a siÄ™ arenÄ… przeÅ›ladowaÅ„ religijnych należących do najstraszniejszych w dziejach ludzkoÅ›ci. ProtestujÄ…cy trzymali m.in. zdjÄ™cia pÅ‚onÄ…cych koÅ›cioÅ‚ów, sprofanowanych grobów, zbezczeszczonych ciaÅ‚ sióstr zakonnych, pochodzÄ…ce z czasów wojny domowej w Hiszpanii.

Anna Bałaban
Nasz Dziennik, 17 listopada 2014

Autor: mj