Grypy nie można bagatelizować
Treść
Grypy nie można bagatelizować – alarmują lekarze. W tym sezonie padł rekord zachorowań.
8-letni Michał od kilku dni jest przeziębiony.
– Mam stan podgorączkowy, a rano miałem już gorączkę wysoką – mówi.
Mama Michała leczy go domowymi sposobami.
– Daje mi sok z cebuli, czosnek z miodem – wylicza Michał.
Trwa sezon na grypę. Chorują osoby w każdym wieku. Często zaczyna się od przedszkolaków. Szpitale pękają w szwach.
– Liczba zakażeń grypą czy RSV to jest blisko 30 tysięcy dziennie – tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.
W czasie pandemii grypa była wyciszona. Teraz zachorowało już na nią 4 miliony osób. Dziś to nie COVID-19, a grypa zbiera największe żniwo.
– I to jest główne zagrożenie epidemiczne – zaznacza Adam Niedzielski.
Od początku tego roku do końca lutego w całej Polsce z powodu grypy zmarło 88 osób. Dużo zgonów odnotowano w Wielkopolsce.
– Jeśli chodzi o te 2 miesiące: styczeń – 6 i luty – 21. Przez 2 miesiące zmarło 27 osób – mówi Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu.
Eksperci przypominają: grypa i przeziębienie to nie to samo. Grypa jest znacznie poważniejszym schorzeniem.
– To, co łączy te choroby, to czynnik wirusowy. Natomiast w grypie typowo: bardzo wysoka temperatura, niekiedy powyżej 39 stopni, bóle mięśniowe, bóle stawowe, złe samopoczucie. Natomiast nie ma objawów nieżytu górnych dróg oddechowych, czyli nie ma kataru – to, co typowe jest dla przeziębienia – wyjaśnia dr Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog ze Szpitala Miejskiego Franciszka Raszei w Poznaniu.
Bardzo groźne są powikłania po grypie.
– Powikłania bywają bardzo trudne. Częstym powikłaniem jest zapalenie mięśnia sercowego – to właściwie jest najgroźniejsze – zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie stawów, mięśni – podkreśla dr Krystyna Wietecka, internista i lekarz medycyny z Wrocławia.
Leków, które pomogą zlikwidować grypę w zasadzie nie ma.
– Leczenie jest przede wszystkim na obniżenie temperatury. Jest to wirus. Tutaj antybiotyk nic nie pomoże – zaznacza dr Krystyna Wietecka.
Sposobów na uniknięcie zachorowań jest kilka. Podstawą jest częste mycie rąk i wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 12 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj