Lekcja przy dwudziestu planszach
Treść
Dwadzieścia plansz z informacjami na temat rozwoju człowieka w fazie embrionalnej i szkodliwości antykoncepcji można zobaczyć na wystawie "Od poczęcia jestem człowiekiem" udostępnionej w podziemiach warszawskiej katedry Świętego Floriana. Zwiedzający mogą też obejrzeć krótkie spoty filmowe, wśród których na szczególną uwagę zasługuje świadectwo kobiety - niedoszłej ofiary aborcji. Wystawę zorganizowała warszawsko-praska Rada im. Josemarii Escrivy Zakonu Rycerzy Kolumba.
- Tytuł "Od poczęcia jestem człowie kiem" przeciwstawia się szerzonemu poglądowi, jakoby nie wiadomo było, od kiedy zaczyna się życie człowieka - powiedział nam Zbigniew Hennel, jeden z członków Rady. Jak podkreśla Hennel, ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem - w ciągu jednego dnia ogląda ją ok. stu osób.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz i kolekcji plakatów ilustrujących walkę o życie dzieci w różnych krajach (m.in. w Hiszpanii i Irlandii), na części z nich zamieszczono cytaty z encyklik Ojca Świętego Jana Pawła II. Plansze zostały zaprojektowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Połowę z nich stworzono specjalnie na tę okazję. Pogłębiają one wiedzę o początkach życia człowieka oraz zwracają uwagę na jego sukcesywne niszczenie. Wśród plakatów wyróżnia się hiszpański, podkreślający współczesny paradoks: że obecnie bardziej chroni się dzikie zwierzęta niż życie małego człowieka.
Ekspozycji towarzyszy projekcja krótkich filmów zagranicznych (kanadyjskich i amerykańskich) o tematyce antyaborcyjnej, m.in. świadectwa Amerykanki Gianny Jessen urodzonej mimo próby aborcji. Na uwagę zasługuje jeden ze spotów przedstawiający krytyczną wypowiedź małej dwunastoletniej dziewczynki na temat aborcji.
- Taka inicjatywa jest bardzo cenna i dobrze, że jest organizowana w miejscach ogólnie dostępnych. Ludzie bardzo często mają teoretyczną wiedzę na temat tego, czym naprawdę jest życie poczęte, ale tak naprawdę nie mogą sobie tego wyobrazić. Szczególnie odnosi się to do tego pokolenia, które było świadkiem szerzenia się ustawy stalinowskiej, w wyniku której zamordowano wiele ludzkich istnień - twierdzi Hanna Wujkowska, bioetyk, członek Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Jak zapewniają organizatorzy, wystawa kierowana jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, ale mogą ją oglądać również młodsi. Ponadto dla klas licealnych i gimnazjalnych zorganizowana zostanie specjalna lekcja poświęcona tematowi aborcji, na którą składa się zwiedzanie wystawy, emisja filmów oraz miniwykład pt. "Cywilizacja życia czy cywilizacja śmierci" na temat świętości życia, który poprowadzi Lidia Klempis z PFROŻ.
- Będziemy się zastanawiać, dlaczego trzeba chronić życie, dlaczego trzeba o tym cały czas mówić, podkreślać to, że jest to morderstwo, które jest jednak zaaprobowane w prawie wielu krajów - konkluduje Lidia Klempis.
Anna Ambroziak
Wystawa jest czynna do 9 grudnia br. codziennie oprócz wtorków w godz. 15.00-19.00, a w niedzielę w godz. 10.00-14.00. Miejsce: katedra Świętego Floriana, Warszawa, ul. Floriańska 3, podziemia - wejście przez rotundę obok kościoła.
Nasz Dziennik 2009-12-02
Autor: wa