Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polityczny kryzys

Treść

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii 15 posłów. To pokłosie czwartkowego głosowania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość idzie dalej i rozważa dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Nocą Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Głosowało 449 posłów, za było 356, przeciw 75, wstrzymało się 18. [czytaj więcej] 

Pomimo dyscypliny zarządzonej przez prezesa PiS, 38 posłów Zjednoczonej Prawicy sprzeciwiło się przepisom. 15 wstrzymało od głosu. To koniec ZP – mówił rano Marek Suski, poseł PiS.

Nie ma koalicji. Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka – powiedział Marek Suski.

Nowelizacji sprzeciwili się wszyscy posłowie Solidarnej Polski i 2 Porozumienia. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu. Za była jedynie wicepremier Jadwiga Emilewicz. Emocje studzą koalicjanci PiS.

Zjednoczona Prawica trwa, jest bardzo dobrym projektem politycznym. Solidarna Polska jest lojalnym partnerem w ramach Zjednoczonej Prawicy – mówił Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

PiS wstrzymało rozmowy koalicyjne, co poseł Porozumienia, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek uważa za tymczasowe.

Czwartkowy bieg zdarzeń na chwilę wprowadził element niepewności – powiedział Wojciech Murdzek.

Konsekwencje sprzeciwu wobec nowelizacji znane były członkom Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński słowa dotrzymał, zawieszając w prawach członków PiS 15 posłów. To m.in. obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i były minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ostatni decyzją nie jest zaskoczony.

To naturalna konsekwencja piątkowego głosowania w Sejmie. […] Będę nadal wspierał PiS, bo reszta działań jest bardzo potrzebna – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Na liście zawieszonych jest poseł Bartłomiej Wróblewski i przewodnicząca rolniczej „Solidarności” Teresa Hałas. Takich osób może być więcej – podkreślił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

W sprawie kilku osób toczą się jeszcze postępowania wyjaśniające, ponieważ jest możliwość, że doszło np. do błędu technicznego systemu do głosowania – powiedział Radosław Fogiel.

Kością niezgody w Zjednoczonej Prawicy są też proponowane zmiany, dotyczące odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje w czasie epidemii. W czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostrzegł PiS, że jego ugrupowanie nie poprze przepisów.

Nie zagłosujemy za tym projektem w tym kształcie, w jakim on w tej chwili jest przedstawiany – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

PiS tymczasowo wycofało projekt z Sejmu. W najbliższych dniach kierownictwo PiS podjąć ma decyzję w sprawie ewentualnego odwołania Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości. Kierownictwo PiS rozważa różne scenariusze, m.in. rząd mniejszościowy.

Jeżeli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami – mówił Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Na wybory liczy Platforma Obywatelska, szykując się do przejęcia władzy.

Od dziś rozpoczynamy proces szerokich konsultacji, dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów – powiedział Borys Budka, przewodniczący PO.

Planów nie ma Polskie Stronnictwo Ludowe. Kryzys ZP jest tymczasowy – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u.

Na końcu interes partyjny, partykularny zwycięży i w PiS, i w Solidarnej Polsce, i u Jarosława Gowina – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił socjolog Mariusz Sieraczkiewicz, zmiana władzy zaprzepaściłaby dotychczasowe osiągnięcia ZP.

Moglibyśmy mieć do czynienia z zaprzestaniem pewnych działań, jak Mierzeja Wiślana, Centralny Port Komunikacyjny, czy kwestia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – dodał Mariusz Sieraczkiewicz.

Teraz nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt zajmie się Senat.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 18

Autor: mj