Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Warszawskie muzea nocą

Treść

Nocne zwiedzanie muzeów, galerii oraz innych instytucji, które przyłączyły się do akcji Noc Muzeów 2009 r., odbędzie się w całej Polsce z soboty na niedzielę. Niektóre miasta na zwiedzanie wybrały sobie noc z piątku na sobotę. Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że podobne zaczęto organizować w innych miastach. Obecnie bierze w niej udział ponad 120 miast w Europie. W Paryżu organizowana jest pod nazwą Nuit Blanche, a w Amsterdamie jako museums-n8. W 2003 r. Poznań jako pierwsze polskie miasto zorganizował Noc Muzeów, co roku dołączały do niego kolejne.

W tym roku w Warszawie w tym przedsięwzięciu weźmie udział aż 141 placówek. Po raz pierwszy do Nocy Muzeów również dołączy Muzeum Historii Polski. Dom Spotkań z Historią zaprasza na "Varsavianistyczny wieczór". W programie przygotowano spacer po wystawie plenerowej "Warszawa z wysoka" (zbiórka przy skwerze przy ul. Karowej o godz. 19.00), podczas którego zaprezentowane zostaną nieznane do tej pory zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane przez Luftwaffe w latach 1940-1945. Zygmunt Walkowski pokaże, jak zmieniały się granice getta, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego czy którymi kanałami poruszali się powstańcy. Następnie w Domu Spotkań z Historią (godz. 20.00-1.00) odbędzie się pokaz 19 krótkometrażowych filmów dokumentalnych "Warszawa, lata 50.". Przedstawiają one, jak rozwijało się miasto, z jakimi trudnościami borykali się warszawiacy oraz jak spędzali wolny czas. Obok tych filmów utrzymanych w tonie urzędowego optymizmu pokazane będą dokumenty z "czarnej serii", których reżyserzy zerwali z fasadowością i socrealistyczną konwencją na rzecz spraw "niecenzuralnych". Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów w Domu Spotkań z Historią będzie kiermasz książek dotyczących historii XX wieku. W ofercie znajdą się publikacje z rabatami nawet do 80 proc. oraz plakaty z wystaw i seansów filmowych w cenie od 50 groszy. Od godziny 19.00 w sobotę będzie można odwiedzić stoisko Muzeum Historii Polski przy Zamku Ujazdowskim - tuż przy miejscu przyszłej stałej siedziby tej placówki. Zaplanowano konkursy i nagrody.
Do imprezy dołączył też warszawski odział IPN, który zachęca również do zwiedzania - oprócz wystaw - swojego archiwum, które zostanie udostępnione szerszej publiczności po raz pierwszy.
Ciekawą propozycję w poetyckim nastroju dziś o godz. 19.30 (a nie - jak błędnie poinformowano na plakatach - o godz. 21.30) przedstawi Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich), w którym odbędzie się koncert pt. "Miłość w poezji i muzyce". W programie poezje m.in. Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Konstantego I. Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy ks. Jana Twardowskiego oraz pieśni J. Haydna, S. Barbera, P. Czajkowskiego, J. Maklakiewicza, utwory fortepianowe F. Chopina w wykonaniu artystów scen warszawskich.
Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fotoplastikon w nocy z 16 na 17 maja również zapraszają na niecodzienne atrakcje w godz. 19.00-3.00. W programie: nocna gra miejska i kino plenerowe. O godz. 20.00 rozpocznie się gra miejska "Widma architektury w Noc Muzeów". Podczas tego pokazu będzie można "przejść" ulicami nieistniejącego miasta i poznać miejsca, w których planowano wybudować świątynię Opatrzności Bożej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy meczet (początek o godz. 20.00, róg ul. Prusa i al. Na Skarpie, zakończenie około godz. 22.30 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego). Od godz. 21.00 na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało kino plenerowe, które wyemituje filmy: o godz. 21.00 "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" (reż. Jerzy Gruza), o godz. 22.30 "Skarb" (reż. Leonard Buczkowski), o godz. 0.15 "Bitwa o Warszawę - Powstanie '44" (reż. Wanda Kościa). Od godz. 19.00 w warszawskim Fotoplastikonie będzie można oglądać kolekcję najstarszych zdjęć stereoskopowych.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2009-05-16

Autor: wa