Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ważne święto - DO PRZEDSTAWICIELI WŁADZ SAMORZADOWYCH

Treść

Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia, w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, nawiązuje do tradycji Świeta Żołnierza, ustanowionego w 1923 roku dla uczczenia chwały oręża polskiego i pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski - pisze w liście do władz samorządowych Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski, apelując jednocześnie o pomoc w organizacji jego obchodów.

Poniżej treść listu:

DO PRZEDSTAWICIELI WŁADZ SAMORZADOWYCH

Szanowni Państwo!

Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia, w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, nawiązuje do tradycji Święta Żołnierza, ustanowionego w 1923 roku dla uczczenia chwały oręża polskiego i pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski.

Mundur żołnierski zawsze budzi u Polaków szacunek i poczucie dumy. W dniu 15 sierpnia oddamy hołd żołnierzom wszystkich polskich formacji wojskowych, których walka w obronie Ojczyzny i służba w czasie pokoju zapisują piękne karty naszej historii. Wspólne dla narodu korzenie i losy nakładają na nas wszystkich powinność zachowania pamięci o żołnierzach, którzy oddali życie, służąc Ojczyźnie. Zadbajmy wspólnie o to, aby także w Święto Wojska Polskiego żadna żołnierska mogiła, żadne miejsce uświęcone krwią żołnierza polskiego nie zostało zapomniane.

Zwracam się zatem do Państwa z apelem o aktywne uczestnictwo w przedsięwzięciu „Żołnierska Pamięć” – przygotowywanym z okazji Święta Wojska Polskiego przez jednostki i instytucje wojskowe w całym kraju. W wielu miejscach, szczególnie z dala od dużych miast i wśród małych społeczności, wspólne zaangażowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, władz samorządowych i organizacji pozarządowych jest nieodzowne, aby 15 sierpnia miał podniosły charakter święta jednoczącego Polaków.

Niech Święto Wojska Polskiego będzie dniem, w którym społeczeństwo i armia dają wzajemne świadectwo trwałych więzi, opartych na historycznej świadomości narodu, przywiązaniu do wartości demokratycznych i szacunku dla cnót żołnierskich, takich jak honor, męstwo i umiłowanie wolności.

/-/ Radosław Sikorski

www.samorzad.pap.com.pl

Autor: wa