Wkrótce otwarcie Muzeum Chopina
Treść
1 marca 2010 roku, w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, otwarte zostanie w Warszawie czteropoziomowe muzeum poświęcone najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi. Zrekonstruowany zostanie w nim m.in. salon Chopina w Paryżu, pokazane będą jego listy i rękopisy kompozycji.
W sierpniu 2008 roku został rozstrzygnięty konkurs na projekt ekspozycji Muzeum Chopina w stolicy. Wygrali go włoscy projektanci z mediolańskiego studia Migliore&Servetto. Reprezentujący włoskich projektantów Ico Migliore podkreślił, że jego zespół starał się "treści związane z Chopinem przedstawić w sposób jak najciekawszy, a zarazem najprostszy". - Zależało nam, by jak najbardziej zaangażować zwiedzającego w życie i sztukę Chopina - tłumaczył Migliore. Muzeum będzie działało w Zamku Ostrogskich przy ul. Tamka w Warszawie, podlegając Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina (NIFC). Przewidywane koszty jego utworzenia to prawie 82 mln złotych. Powierzchnia muzeum liczyć ma ponad 4,6 tys. m kwadratowych. Na ekspozycję złoży się m.in. największa na świecie kolekcja chopinianów - ok. 7 tys. eksponatów, m.in. rękopis Tarantelli op. 43 i Etiuda f-moll. Będzie można zobaczyć też np. maskę pośmiertną Chopina i kosmyk jego włosów. Zwiedzający muzeum będą dostawali specjalny chip w postaci żetonu, który trzeba będzie przykładać do oznaczonych czytników w poszczególnych salach muzeum, za pomocą którego uruchomione zostaną np. prezentacje multimedialne - w wybranym języku - dotyczące życia i twórczości Chopina. Oddzielne czytniki chipów zostaną rozmieszczone w muzeum z myślą o dzieciach.
Muzeum Chopina będzie czteropoziomowe: na poziomie minus jeden, w piwnicach zamku, znajdzie się m.in. sala koncertowa o powierzchni 95 m kwadratowych; na poziomie zero - m.in. rekonstrukcje wnętrz z Żelazowej Woli; na poziomie pierwszym - np. rekonstrukcja salonu Chopina w Paryżu, gdzie kompozytor przyjmował przyjaciół i uczniów, oraz eksponaty związane z najważniejszymi kobietami w życiu kompozytora, m.in. George Sand; na poziomie drugim - eksponaty dotyczące podróży Chopina po Europie, jego osobowości i śmierci. Wystawa ma trafić do wszystkich zmysłów zwiedzającego, dlatego ważną rolę w muzeum odegrają także dźwięki i zapachy. Oprócz utworów Chopina w muzeum będzie można usłyszeć m.in. rozmowy po polsku i po francusku, krzyki zdenerwowanego nauczyciela gry na fortepianie, dźwięk odstawianej filiżanki czy odgłosy paryskiej ulicy. Poczuć można będzie zapach fiołków, ulubionych kwiatów Chopina. - Chopin był niezrównanym estetą. Otaczał się pięknymi przedmiotami i dbał o najdrobniejsze szczegóły otoczenia. Widać to w jego paryskim salonie, gdzie znajdą się kopie jego ekskluzywnych mebli. Lubił błękit, stąd kolorystyka tego pokoju - wyjaśnili twórcy projektu ekspozycji. Korenspondencję Chopina będzie można oglądać w muzeum za szkłem, a także wysłuchać jej fragmentów czytanych przez znanych polskich aktorów. Muzeum będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących oraz niewidomych.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-03-20
Autor: wa