Wolność świętowana pieśnią
Treść
Uroczysty koncert patriotyczny z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie przyciągnął rzesze warszawiaków. Wzruszył wszystkich. Występowała Orkiestra Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz warszawskie chóry: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dziecięcy Kantylena.
- Wiemy, że wolność budowali wszyscy ci, którzy zawsze nosili Rzeczpospolitą w swoim sercu, dla których ona zawsze była "Najjaśniejszą" - powiedział ks. bp Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego, który objął patronat honorowy nad koncertem. - Zauważmy, że większość tych pieśni to także modlitwa - dodał.
W programie wczorajszego koncertu "Wolna Ojczyzno! O bądź pozdrowiona" znalazły się m.in. pieśni: "Bogurodzica", "Szara piechota", "Czerwone maki na Monte Cassino" czy "O Ziemio Polska" do słów Ojca Świętego Jana Pawła II. Zaprezentowany został także mazur z opery "Halka", polonez "Pożegnanie Ojczyzny", "Marsz I Brygady" i "Marsz, marsz Polonia". Wiersze polskich poetów deklamowali podczas koncertu Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, i Barbara Dobrzyńska z Teatru Polskiego.
- Patriotyzm jest czymś ważnym w życiu każdego Polaka. Pieśni, które śpiewamy, są dla nas życiem, duszą, czymś ogromnie istotnym. Miłość do nich zaszczepili w nas rodzice - podkreśla Ola, która śpiewa w chórze dziecięcym Kantylena. - Dzieci bardzo przeżywają swój patriotyzm, są zaangażowane, zdyscyplinowane, cieszą się z tego, co robią. Są też efekty naszej pracy. Przedwczoraj wygraliśmy w pierwszym etapie Konkursu Pieśni Patriotycznej w Warszawie. Wkrótce wystąpimy podczas jego finału w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego - mówi dyrygent Kantyleny Małgorzata Michniewska.
Oprócz chóru dziecięcego Kantylena ze Szkoły Podstawowej nr 69 w Warszawie w koncercie wystąpił również Chór UKSW pod dyrekcją ks. prof. Kazimierza Szymonika, soliści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Ryszard Wróblewski - tenor, i Robert Dymowski - bas-baryton, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją mjr. dr. Stanisława Strączka oraz kpt. mgr. Leszka Mieczkowskiego. Orkiestra ta w swojej tradycji nawiązuje zarówno do sławnej Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala.
Koncert patriotyczny zorganizowany został przez Gabinet Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Piotr Czartoryski-Sziler
"Nasz Dziennik" 2009-11-19
Autor: wa