Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wręczono Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej

Treść

Eugenia Maresch, Ludwik Jerzy Rossowski, ks. Czesław Wala, zespół redakcyjny "Zeszytów Historycznych" oraz Instytuty Józefa Piłsudskiego w Londynie i w Nowym Jorku - te osoby i instytucje zostały uhonorowane tegoroczną Nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej. Wręczenie wyróżnień odbyło się wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podczas uroczystości, nad którą honorowy patronat objął prezydent Lech Kaczyński, wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak odczytał zebranym list od niego. Prezydent podkreślił w nim: "Wszyscy laureaci nagrody położyli wielkie zasługi dla ocalenia i upowszechnienia prawdy o najnowszych dziejach Polski. Państwa działalność organizacyjna i wydawnicza, badawcza i popularyzatorska przyczyniła się także do zachowania narodowej tożsamości przez tysiące Polaków, których tragiczne XX-wieczne losy rzuciły po wszystkich kontynentach. Jestem przekonany, że państwa trud podejmowany z miłością i poświęceniem nadal przynosić będzie owoce".
Pierwsza z wyróżnionych, Eugenia Maresch, od młodości jest zaangażowana w działalność społeczną i charytatywną. Była członkiem Naczelnictwa ZHP poza granicami kraju i Rady Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Obecnie prowadzi rejestrację grobów polskich na cmentarzach brytyjskich i działa w Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej do zbadania dokumentacji wkładu polskiego wywiadu w II wojnie światowej. Z kolei Ludwik Jerzy Rossowski jest współinicjatorem działalności wydawniczej, popularyzatorskiej i informacyjnej, upamiętniającej losy zesłańców i łagierników, a także kronikarzem i dokumentalistą wszelkich przedsięwzięć łódzkich sybiraków. Natomiast ks. Czesław Wala jest twórcą "Golgoty Świętokrzyskiej" w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie, upamiętniającej martyrologię Narodu Polskiego.
Wśród nagrodzonych znalazły się jeszcze "Zeszyty Historyczne", wydawane od 1962 roku przez Instytut Literacki w Paryżu, oraz Instytuty Józefa Piłsudskiego w Londynie i w Nowym Jorku. Do najważniejszych celów instytutów należy gromadzenie źródeł naukowych i prowadzenie badań historycznych związanych z najnowszymi dziejami Polski.
Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej jest przyznawany co roku przez kapitułę nagrody pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-06-17

Autor: wa