Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wsparcie dla przedsiębiorców

Treść

Wielu przedsiębiorców po wprowadzaniu restrykcji nie otrzymało wsparcia ze strony państwa.  Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin obiecał rozpocząć prace nad włączeniem do rządowej pomocy przedsiębiorców, którzy zanotowali spadek obrotów o co najmniej 70 proc. bez względu na kody Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Pani Joanna Dłużniewska w małym mieście zajmuje się branżą odzieżową.  Przed pandemią jej działalność prosperowała bardzo dobrze.

– Radziłam sobie świetnie dopóki nie nastąpił lockdown – wskazała Joanna Dłużniewska, przedsiębiorca.

Mimo, że branża odzieżowa dostała wsparcie z rządowej tarczy 6.0 kod PKD pani Joanny Dłużniewskiej nie został przyjęty. Nie otrzymała więc pomocy finansowej.  Takich przypadków jest znacznie więcej.

– Do mnie takie sygnały docierają codziennie – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik  i Średnich Przedsiębiorców.

To sygnały, które pokazują tragedię małych przedsiębiorców.

– Firmy, których PKD nie zostało przyjęte do pomocy z tarcz nie mogą od czterech miesięcy normalnie pracować. Nie maja środków, aby spełniać zobowiązania wobec ZUS, wobec banków czy swoich kontrahentów – akcentował Adam Abramowicz.

Przedsiębiorcy postanowili działać. Skrzyknęli się w internecie. Z pomocą Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powstała petycja z bardzo jasnymi postulatami.

– Walczymy o tarczę bez kodów PKD przy spadku 70-100 proc – mówiła Joanna Dłużniewska.

W poniedziałek dokument z 2 tys. podpisów trafił w ręce wicepremiera Jarosława Gowina. Minister rozwoju pracy i technologii obiecał rozpocząć prace nad nowymi rozwiązaniem.

– Dobrze się stało, że przekonaliśmy pana premiera, że trzeba tych przedsiębiorców włączyć do tych rekompensat z tarcz – akcentował rzecznik  i średnich przedsiębiorców.

O wsparciu polskich firm w ekspansji na zagraniczne rynki zapewnił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Polska duże nadzieje pokłada bowiem w sektorze meblarskim i budowlance. W szybkim nasyceniu technologicznym może tu osiągnąć dużą przewagę nad konkurencją.

– Dlatego będziemy wspierać polski przemysł w wielu miejscach. W ekspansji międzynarodowej i także w ekspansji krajowej, po to, żeby jak najszybciej odbudować potencjał produkcyjny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pomóc w tym ma strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jej częścią jest proces reindustrializacji.

– Tzn. sprzyjanie wszystkim rozwiązaniom, technicznym, technologicznym, przemysłowym, w szerokim rozumieniu tego słowa tak, by Polska mogła skorzystać z dobrodziejstw czwartej rewolucji przemysłowej – wskazał premier RP.

Rewolucji, dzięki której rozwinie się potencjał polskiej gospodarki.

Na wsparcie będą mogły liczyć domy kultury. Wicepremier prof. Piotr Gliński obiecał środki na program cyfryzacji.

– Chcielibyśmy, żeby ten program objął ok. 200 ośrodków kultury w całym kraju, głównie w małych miejscowościach. Cały program to jest 31 mln. Granty będą do 200 tys. – mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Program powstał we współpracy resortu kultury z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Cyfryzacja domów kultury to wielka szansa dla tych domów, które są w bardzo małych miejscowościach poprzez to, że tworzą tam wspaniałe rzeczy. Cyfryzacja pozwoli im dotrzeć do większego grona obserwatorów – akcentował  Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Aplikacje do programu będą przyjmowane w kwietniu, a jego realizacja nastąpi w lipcu.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj