Wsparcie dla rodzin niekonstytucyjne?
Treść
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie, czy władze Świdnika mogą wspierać rodziny wielodzietne. Wojewoda lubelski uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją.
Wszystko zaczęło się od uchwały Rady Miasta Świdnik, która w kwietniu 2011 r. przyznała ulgi w opłatach za przedszkole dla rodzin wielodzietnych. Uznano wówczas, że rodzice, którzy do przedszkola posyłają swoje drugie dziecko, zapłacą za jego pobyt w placówce w godzinach ponadprogramowych tylko połowę stawki, a w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka opłata nie będzie pobierana. Chodziło tu o zniżkę od kwoty 1,65 zł za godzinę ponadprogramowego pobytu dziecka w przedszkolu, czyli powyżej pięciu godzin dziennie, dla niespełna pięćdziesięciu świdnickich rodzin wielodzietnych.
Ulga nie spodobała się urzędnikom wojewody lubelskiego, którzy stwierdzili, że rozwiązanie jest niezgodne z Konstytucją z uwagi na nierówne traktowanie obywateli. Urząd sugerował, by radni ujednolicili opłaty. Tak się nie stało. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który na początku stycznia br. orzekł, że zróżnicowanie opłat "nie jest odpowiednim sposobem wsparcia rodzin wielodzietnych, skoro pozostaje w sprzeczności w wymogami zasady równości". Władze Świdnika zostały zmuszone do rezygnacji z ulg i powrotu do jednolitych opłat. Sprawa jednak się nie zakończyła i rozstrzygnie ją Naczelny Sąd Administracyjny.
- Złożyliśmy do NSA odwołanie od decyzji WSA i czekamy na wynik. Jednym z argumentów naszego stanowiska był fakt, że w innych miastach Polski podobne rozwiązania funkcjonują. Z pewnością sytuacja wymaga ujednolicenia, stąd też wyrok NSA w naszej sprawie będzie bardzo ważny - podkreśliła Anna Waszczuk-Listowska, naczelnik świdnickiego Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.
To nie pierwszy spór pomiędzy samorządem świdnickim a lubelskim urzędem wojewódzkim. Wcześniej wojewoda nieskutecznie podważał wprowadzenie ulg dla świdnickich żłobków. Jak wówczas podkreślano, gmina ma pewną swobodę w prowadzeniu polityki prorodzinnej. Taka interpretacja znajduje potwierdzenie w wielu polskich miastach, gdzie podejmowane są różnorodne rozwiązania mające na celu wsparcie rodzin wielodzietnych. Tak np. w Krakowie od dwóch miesięcy funkcjonuje kolejny prorodzinny program Krakowska Karta Rodzinna 4+. Dokument gwarantuje rodzinom z czwórką i większą liczbą dzieci korzystanie z systemu ulg i rabatów, które zaoferowały instytucje miejskie oraz podmioty komercyjne. Program zaadresowany jest do wszystkich krakowskich rodzin wielodzietnych, bez względu na kryterium dochodowe.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik Środa, 14 marca 2012, Nr 62 (4297)
Autor: au